Hvězdná brána

29. ledna 2011 v 20:11 | Lucy
Hvězdná brána je zařízení v podobě velkého kruhu. Dokáže vytvořit umělou stabilní červí díru v časoprostorovém kontinuu (Einstein - Rosenův most) po zadání nejméně sedmi symbolů. Každému z těchto symbolů náleží jeden zámek tzv. chevron, který se po úspěšném zadání symbolu uzamkne. Symboly se zadávají pomocí zařízení zvané DHD neboli také ovládací panel.
Adresy lze vypočítat pomocí planetárního posunu okolo cílové planety, ta se nachází v jejich průsečíku. Šest symbolů představuje adresu planety, sedmý výchozí bod. Na bráně lze však přidat ještě osmý, jenž označuje galaxii a devátý, po jehož zadání brána pomocí podprogramu vyhledá aktuální polohu Antické lodi Destiny a vytvoří mezi bránami červí díru. Hvězdná brána tedy umožňuje cestování i mezi galaxiemi.
Celý přenos probíhá tak, že předmět nebo organismus, který překročí horizont událostí (vstoupí do červí díry), je rozložen na molekuly, kdy u živého organismu je od těla odděleno vědomí a posláno na zadanou adresu. Tam je organismus znovu poskládán dohromady.
Pomocí brány mohou předměty nebo organismy cestovat jen jedním směrem, tudíž bránou, která vytvořila červí díru. Oboustranně mohou cestovat pouze různé signály a impulsy.
Za normálních okolností lze červí díru udržet 38 minut, protože samotné její vytvoření je energeticky náročné.
Brána byla sestrojena před více jak deseti milióny lety rasou zvanou Alterané (později se rozdělili na Antiky a Orie).
Bran je několik typů, v seriálu jsou představeny tři z nich:

Brána v Mléčné dráze


1. Brána z Mléčné dráhy - má vnitřní otočný kruh, lze manuálně vytáčet, červené chevrony a krystal na DHD. Je vytvořena z vysoce vodivého materiálu tzv naquadahu a váží přibližně 30 tun.

Brána v Pegasu


2. Brána z Pegasu - nejmodernější typ, modré chevrony a krystal na DHD. Nemá vnitřní otočný kruh.
Brána v jiných galaxiích

3.Brána na Destiny a ve vzdálených galaxiích - nejstarší typ, odlišná od předchozích tím, že při zadávání se otáčí celá brána a má odlišné symboly. Chybí DHD, adresa se zadává pomocí "KINA"
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama